آشپزیانواع پلو

مرصع پلو

طرز تهیه مرصع پلو

مرصع پلو

مرصع پلو
مرصع پلو

مرصع پلو یکی از انواع غذاهای سنتی و بسیار خوشمزه ایرانی است که به عنوان یک غذای مجلسی شناخته می شود.

مواد لازم برای ۴ نفر

 • برنج: ۴ پیمانه
 • سینه مرغ :۴۰۰ گرم
 • کشمش: نصف پیمانه
 • زرشک: نصف پیمانه
 • پیاز: ۳ عدد بزرگ
 • خلال بادام :یک چهارم پیمانه
 • خلال پسته: یک چهارم پیمانه
 • خلال پوست پرتقال: یک چهارم پیمانه
 • زعفران دم کرده: ۲ قاشق غذاخوری
 • دارچین: نصف قاشق چایخوری
 • آب لیمو ترش: ۲ قاشق غذاخوری
 • نمک و فلفل سیاه: به مقدار کافی
 • زردچوبه و روغن: به مقدار کافی

دستور پخت مرصع پلو 

مرحله اول

برای تهیه مرصع پلو رستورانی ابتدا پوست پرتقال ها (فقط قسمت نارنجی) را می گیریم و داخل لیوانی از آب می ریزیم و کنار می گذاریم تا به مدت ۱ ساعت خیس بخورند و بعد داخل شیرجوش می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم تا آب داخل پوست پرتقال ها به جوش بیاید و آب آن را عوض می کنیم.

مرحله دوم

جالا مجددا آنرا روی حرارت قرار می دهیم. این کار را ۳ الی ۴ مرتبه انجام می دهیم تا کاملا تلخی پوست پرتقال از بین برود.دفعه آخر که آب جوشیده را بیرون می ریزیم به جای آب ۲ قاشق غذاخوری روغن روی پوست ها می ریزیم و تفت می دهیم.

مرحله سوم

سپس ۱ قاشق غذاخوری شکر نیز اضافه می کنیم و تفت می دهیم مداوم تا شکر حل شود و پوست پرتقال ها شیشه ای شوند.سینه مرغ را روی تخته آشپزخانه قرار می دهیم به صورت مکعبی خرد می کنیم و داخل کاسه ای می ریزیم.یک عدد از پیازها را پوست می گیریم.

مرحله چهارم

سپس می شوییم و حلقه حلقه می کنیم وداخل کاسه محتوی مرغ های خرد شده می ریزیم و کمی آبلیمو و نمک روی مواد می ریزیم و همگی مواد را زیر و رو می کنیم تا گوشت مرغ کاملا به مواد آغشته شود و روی کاسه را سلفون می کشیم و داخل یخچال قرار می دهیم تا مزه دار شوند.

مرحله پنجم

سپس برنج را داخل کاسه ای می ریزیم و تا سطح روی آن آب می ریزیم و اجازه می دهیم تا خیس بخورد.پیازهای باقیمانده را پوست می گیریم و می شوییم و روی تخته آشپزخانه خلالی خرد می کنیم و داخل تابه ای کمی روغن می ریزیم و روی حرارت کم قرار می دهیم.

مرحله ششم

حالا پیازهای خرد شده را داخل آن می ریزیم و تفت می دهیم تا نرم شوند و مرغ های خرد شده را از یخچال بیرون می آوریم و داخل تابه می ریزیم و با پیاز تفت می دهیم و کمی زردچوبه و فلفل روی مواد می ریزیم و در تابه را می گذاریم و اجازه می دهیم تا گوشت مرغ های تکه شده با آب پیاز پخته شوند.

مرحله هفتم

حدودا ۲۰ دقیقه اجازه می دهیم تا با حرارت کم کاملا بپزد.بعد مقدار کمی زعفران دم کرده و نمک به غذا اضافه می کنیم و تفت می دهیم و ۱ قاشق غذاخوری آب لیمو و کمی دارچین روی مواد می ریزیم و همگی مواد را مخلوط می کنیم و تابه را از روی حرارت بر می داریم و کنار می گذاریم.

مرحله هشتم

داخل قابلمه ای ۶ لیوان آب می ریزیم و کمی نمک به آن اضافه می کنیم و روی حرارت زیاد قرار می دهیم تا زودتر آب به جوش بیاید و برنج را تمیز ندین مرتبه می شوییم تا آب داخل آن زلال شود و در آخر آب داخل قابلمه که به جوش آمد آب برنج را بیرون می ریزیم و برنج را داخل قابلمه می ریزیم و اجازه می دهیم تا بجوشد.

مرحله نهم

برنج را پس از ۷ دقیقه تست می کنیم اگر اطراف آن نرم و مغز برنج کمی سفت بود برنج را آبکش می کنیم و قابلمه را می شوییم و روی حرارت قرار می دهیم تا خشک شود و کف آن روغن می ریزیم و برنج را با کفگیر داخل قابلمه می ریزیم.

مرحله دهم

سپس با دسته قاشق یا کفگیر وسط برنج یک حفره ایجاد می کنیم و در قابلمه را می گذاریم و زیر قابلمه شعله پخش کن قرار می دهیم و حرارت را ابتدا زیاد می کنیم تا داخل قابلمه بخار بپیچد و بعد از تغریبا ۴ الی ۵ دقیقه حرارت را کم می کنیم تا پلو دم بکشد و بپزد.

مرحله یایزدهم

در آخر پلو که پخته شد روی خلال بادام ها گلاب می ریزیم تا خیس بخورند و روی زرشک ها را نیز آب می ریزیم تا خیس بخورند.۱۰ دقیقه که گذشت خلال بادام ها و زرشک ها را داخل آبکش می ریزیم و کشمش ها را نیز داخل آبکش می ریزیم.

مرحله دوازدهم

سپس روی آن ها آب می گیریم و کنار می گذاریم تا آب اضافه آن ها خارج شود.نصف گنجایش دیس را پلو داغ می ریزیم و تابه ای را روی حرارت کم قرار می دهیم و داخل آن کمی روغن می ریزیم و هر گوشه تابه یک چیز می ریزیم.

مرحله سیزدهم

یک گوشه خلال بادام ها را می ریزیم و ۲ الی ۳ دقیقه تفت می دهیم و بعد یک گوشه زرشک را می ریزیم و ۱ قاشق غذاخوری شکر روی آن می ریزیم و ۱ دقیقه تفت می دهیم و در یک گوشه نیز کشمش ها را می ریزیم.

مرحله چهاردهم

سپس تفت ۳۰ ثانیه ای می دهیم و تابه را از روی حرارت بر می داریم و تکه مرغ های پخته شده را روی برنج داخل دیس می چینیم و روی آن ها مجددا برنج می ریزیم و کمی از برنج را زعفرانی می کنیم و روی برنج می ریزیم.

مرحله پازندهم

سپس زرشک و کشمش و خلال بادام و پوست پرتقال های تفت داده را روی برنج به هر مدلی که تمایل داریم می ریزیم و خلال پسته را به همان صورت بدون تفت دادن روی برنج می ریزیم.مرصع پلو آماده شده را نوش جان کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا